
Podloga za 3D štampanje - update
Primećuje se kako objavljujem blog na svaka 2 meseca. Ali dragi moji obožavaoci, koji postojite, nemoj te se brinutu zato što se to vrv neće promeniti. Meni tako dođe želja i ja onda posle nekoliko dana to i uradim a sad je tema naslova.
Dakle podloga za štampanje je dobila poboljšanje idalje nedovoljno za ekstremno brzu štampu o kojoj uprzo dobijamo više informacija (spojleri: nije moguće) ali dovoljno dobru da je moguće kvalitetno štampanje po relativno okej brzini.
Mislim generalno da razjasnim brzina štampanja nije nikad bila problem zato što ja sam uvek mogao da stavim brzinu na 10000 mm/s i da štampač radi kao što je uvek i radio pod tim mislim da ako mi na 300mm/s treba 30 min nešto da odštampam neki predmet onda mi na 10000mm/s treba 28 min...
Nema smisla znam tako sam i ja bio naivan misleći da to tako radi dok nisam naučio o ubrzanju koje ima malo jaču ulogu u ovoj predstavi i to će možda razjasniti sledeća slika

e sad kad vam ništa nije jasno da vam objasnim, na slici se prikazuje zapravo zavisnost brzine i ubrzanja sa pređenim putem tj. koliko zapravo treba puta da se pređe da bi se odredjena brzina dostigla i sa slike se vidi da bi se dostigla brzina od 300mm/s potrebno je da se pređe oko 20mm
Ali zato kada bi stavili brzinu od 10000mm/s jasno možemo videti da...

se neće desiti...
izvolite sad kalkulator pa se igraj te po volji https://blog.prusa3d.com/calculator_3416/
Ali poenta je da bi se određena brzina dostigla potreban je određeni pređeni put što za mene predstavlja problem jel ja obično štampam stvari koje su manje od 20mm.
E sad dolazi pitanje kako se to meri? Jasno je kako se meri samo ubrzanje znači može da se koristi uređaj za merenje brzine ili nekom ko vozi auto poznat kao radar i da se ubaci u matematičku formulu i gg ali nije baš tako prosto za ove stvari zato što nije to samo faktor kao kod automobila gde se gleda da se ide brže sa boljim motorima i lakšom građom, ovde postoji i jako bitnan faktor kvaliteta koji će se pogoršati ako je sama izgradja nestabilna što ćemo meriti u hercima ili ti u frekvenciji i prikazivati na ovakav način

aha niste očekivali ovako lep graf, e pa dragi moji to vam se zove input shaper
Input shaper je zapravo tehnologija koja ima funkciju poništavanja vibracija i ona funkcioniše na način da kada na nekoj zabeleženoj frekvenciji dođe do vibracija sami motori će poslati suprotan signal koji će poništiti vibracije i to se viđa jako često u industriji kao na primer u balansiranju stvari. a ovaj video sve reči stavlja u praksu https://www.youtube.com/watch?v=5fOhi-LL9dU
I to se sve meri preko senzora za ubrzanje ili ti accelerometrom koji izgleda ovako

Moj radi na usb i samo se prilepi za podlogu koriseći dvostranu traku, i prenego što neko pomisli da to nije dobra metoda ili da traka nije dovoljno jaka, jednom prilikom sam istom zalepio krevet za pod zato što se drmao levo desno dok spavam i kad je došao trenutak da se krevet pomeri to nije bilo moguće i dok sam pokušavao silom da ga podignem izdigo sam parket, sad nazad na temu.
Ova stvarčica je zapravo jako zanimljiva mislim to je samo mehanizam opruga koje se savijaju pri delovanju sile i to savijanje zapravo menja kapacitivnost što se zapravo i meri.

mislim na ovom mom je to povezano direktno sa čipom od raspberry pi koji to pretvara u signal za usb al jako kul u svakom slučaju.
da se vratim na input shaper, praktično najbolja slika ovoga bi bila samo jedan odskok koji sam uspeo dostići.

ali za one koji zapravo vide nešto na slici, vidi se takodje da iako je slika i sam odskok generalno perfektan kao što je i bilo ciljano za ovaj projekat ispada da se samo ubrzanje ni malo nije promenilo. e to je bio trenutak kad sam provalio da za ubrzanje je potrebno da se dostigne ne samo da bude jedan odskok već i da taj isti odskok bude na većoj frekvenciji i to ne pričamo o drastično većoj frekvenciji npr prošla slika je bila na oko 35 Hz dok je ova na 25 Hz

i to je drastično manje ubrzanje.
Sad je pitanje kako se frekvencija zapravo menja, znam postaje jako naporno što i jeste zabavno. Dakle iz mog nekog istaživanja frekvencija se zapravo povećava tako što se korisiti veći moment sile ili ti torque i takođe minimizuje masa pokretnog tela, sad dok ovo pišem provaljujem da je to zapravo F=ma , ponekad mi je jasno zašto sam dobio 6 iz mehanike.
Imao sam i slike kako je to izgledalo pre ikakve modifikacije ali je to nestalo u zaborav. ali sam našao ovu sliku na internetu i mogu da potvrdim da je ovako izgledalo

što se tiče samog izgleda sad je mnogo bolje ali su preformanse isto tako malo lošije ali to je verovatno zato što korisitm čelični kaiš GT2 umesto fiber ali to možemo da se zahvalimo pošti srbije koje dobro i časno radi svoj posao i totalno im ne treba 2 meseca da paket dođe od njihove zgrade do moje.
Kako sam uspeo da ovo uradim? pa u suštini primenio sam sistem koji sam prikazivao prošli blog i on je malo funkcionisao kao opruga po z osi pa sam ovaj napravio od što deblje plastike i takodje fokusirao se na to da sve bude što bliže da nebi došlo do efekta poluge
stari sistem

novi sistem

Umesto PETG plastike koje sam koristio prešao sam na ABS koja se teže savija i takođe ima veću otponost na toplotu. zato što se sama podloga greje na 80-100 stepeni kada štampač radi. tako da bi to trebalo da traje dosta duže.
Tokom ove modifikacije sama masa podloge se smanjila za oko 100g-150g zbog sklanjanja aluminiumskog dela koji je bio zadužen za držanje kajša i točkića i takođe povećala visinu štampe za oko 50mm ali se jasno vidi na rezultatima da iako su praćeni svi principi poboljšanja koje smo do sada objasnili mi trenutno dobijamo gore rezultate nego pre što je nelogično.
Ostalo je još dosta testiranja koje trebam da odradim ali trenutno opet redizajniram sam držač i ova verzija je V5 a ja trenutno radim na V7 koja će da optimizuje klizače na vođicama i smanji otpor. tako da za sad radim na maksimalnoj optimizaciji kajša i njegove putanje zato što je on glavni prenosnik sile.
Snimak V5 dizajna
I da jasno se vidi kako se uz pomoć stezanja šrafova zapravo može poravnati smer vođica i klizača.
Za sad je to to što sam radio ova dva meseca, i takođe u jednom trenutku je bilo zabeleženo ubrzanje od 8000 mm/s^2 ali naravno ta slika se coruptovala tkd možete samo da mi verujete na reč.
Plan za budućnost je nabavljanje novog jačeg motora ili osmisljanje sistema gde će se koristiti dva motora. i zapravo fun fact to je bio prvobitni plan gde će se koristiti dva motora zato što sam imao isti motor u nekoj kutiji i bilo je planirano da se svaka strana poveže na jedan motor, ali nije zaživelo zato što nije bilo mesta za dva motora tako da sam samo odustao.
Planiram takođe da objavim ovaj dizajn negde ali isto tako ne vidim poentu dok sam dizajna ne poboljša prvobitnu brzinu/preciznost štampača bar duplo.
Štampač trenutno radi kako treba i naučio me je lekcijom da čovek treba biti zadovoljan time što ima.